Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bolest prsů

29. 3. 2016

Bolestivost prsů je velmi častá:někdy v životě se s ní setká odhadem 70 procent žen.Nejčastějí trápí ženy mezi 30-50 lety a často je spojená s mastopatií,jakousi hrudkovitostí struktury prsů.Registrujeme dva druhy bolesti prsů:cyklická,zhoršující se před menstruací a zeslabující po ní,a necyklická bolest prsů,která je trvalá.

Příznaky-Bolest v celém prsu,zvláště v jeho horní a vnější čáasti,citlivost bradavek,pocit ,,těžkých" prsů,cyklická bolest prsů může vystřelovat až do vnitřní strany nadloktí,necyklické bolesti mohou provázet další příznaky,související s příčinou bolesti,třeba zánět(viz níže,příčiny).

Trvání-Jakákoli bolestivost prsů se s přibývájícím věkem zeslabuje.Až na 30 procent žen se cyklické bolesti prsů sami vytratí během 3 měsíců.U většiny žen mají však bolesti tendenci cyklicky se vracet.

Příčiny-Premenstruační syndrom(viz menstruace).Hormonální změny,související s hladinou estrogenu v těle,vlivem těhotenství nebo užíváním perorální antikoncepce(viz antikoncepce)či hormonální substituční terapie.

Mastitida-zánět mléčné žlázy,který se obvykle vyskytuje při kojení(viz níže,bulky v prsu).Zranění ,například úder do prsu.

Zhoubný nádor-prsu (velmi vzácná příčina).Další příčiny se nemusí vztahovat přímo k prsům,ale k jiným částem těla.Pleurodynie(viz bornholmská nemoc).Zánět mezižeberních svalů,nervů nebo dokonce okostice žeber.Onemocnění plic,například zápal plic.

Léčba-Pro zmírnění bolesti prsů se někdy doporučují následující opatření.

Co můžete udělat sami,vyhýbat se kofeinu,konzumvat méně soli,užívat vitamin E nebo B6,nošením vhodné podprsenky poskytnout prsům podporu.užívat volně prodejné prášky proti bolesti,například paracetamol.Vyhýbat se sportům,při nichž dochází k velkým otřesům,například aerobiku nebo joggingu,pokud bolest zhoršují.Užívat olej z pupalky dvouleté(například 80mg Efamastu čtyřikrát denně po dobu měsíce).Dodržovat nízkotučnou dietu.Projevy bolesti si zapisovat do diáře po dobu tří měcíců zároveň s údaji o menstruačním cyklu.Zapisujte si další příznaky nemocí,napřiklad kašel nebo špatné trávení(viz výše příznaky).Tím usnadníte sobě či lékaři stanovení příčiny bolesti prsů.

Kdy navštívit lékaře-lekáře vyhledejte v případě,že objevíte některý z následujících příznaků:bulku v prsů,výtok z bradavek,zvláště krvavý,trvalá nebo bezdůvodá bolest v oblasti prsů,strach vyvolaný bolesti prsů.

Jak může pomocí lékař-Výptá se vás na možné příčiny bolesti.Požádá vás o vedení deníku o příznacích bolesti a menstruaci,aby mohl zjistit,zda je blest cyklická či ne.Prohlédne vaše prsy,jestli neobsahují bulky,a poradí vám,jak si je máte kontrolovat samy.Pokud najde nediagnostikovanou bulku v prsu,do dvou týdnů vám zajistí vyšetření na speciálním oddělení v nemocnici.Pokud je prs na pohmat celý jakoby hrudkovitý,doporučí vám ultrazvuk.Jste-li starší 35 let,doporučí mamograf(rentgen prsu).Ve vážných případech předepíše hormonální léčbu, například danazol nebo tamoxifen.Užíváte-li hormonální substituční terapií,navrhne vám převedení na jiný preparát.

Doplňková léčba-U některých žen dokáže bolest prsů utišit metoda kraniální osteopatie,systém jemných manuálních manipulací v oblasti hlavy.

Komplikace-Bolest prsů může vyvolat značné návaly strachu,často způsobené obavou z rakoviny prsu,ač spolu tyto obtíže málokdy souvisí.